Basic Info.
| Feature | Waterproof |
| Loading Capacity | 25 Kg |
| Material | Kraft Paper |
| Printing | Customized Printing |
| Surface Treatment | Coating |
| Thickness | 0.05mm, 0.06mm, 0.07mm, 0.08mm, 0.09mm, 0.12mm |
| Top | with Valve or Full Open |
| Bottom | Square Bottom |
| Print Type | Flexo or Gravure |
| Making Process | Composite Packaging Bag |
| Size | 80.00cm * 50.00cm * 28.00cm |
| Transport Package | Bale or Pallet |
| Specification | 2kg 10 kg 20kg 25kg |
| Trademark | DafengPackage |
| Origin | China |
| HS Code | 6305330010 |
| Production Capacity | 1000000 Pieces/Month |
| Making Process | Plastic Packaging Bags |
| Raw Materials | Polypropylene Plastic Bag |
| Bag Variety | Upright Bag |
| Transport Package | 100kg/Roll, Customized |
| Specification | 55*80cm/60*90cm/customized |
| Trademark | DAFENG |
| Origin | China |
| HS Code | 6305330090 |
| Production Capacity | 500 Tons Per Month |
Packaging & Delivery
| Package Size | 0.00cm * 0.00cm * 0.00cm |
| Package Gross Weight | 0.000kg |
Basic Info.
| Model NO. | CD-PAVA01 |
| Color | Natural,Brown,White,Custom |
| Coating | Coated |
| Feature | Moisture Proof, Waterproof, Anti-Rust, Greaseproof |
| Grade | Customized |
| Printing Mode | Offset Printing |
| Appearance | Customized |
| Type | Customized |
| Shape | Valve |
| Transparency | Opaque |
| Hardness | Soft |
| Functional Layer | VMPET |
| Bag Sealing Methods | Flat Bag Packaging |
| Transport Package | Customized Packaging(Min. Order: 10000 Pieces) |
| Specification | 56-50-14cm 45-52-12cm or customized |
| Trademark | DafengPack |
| Origin | Shandong, China |
| HS Code | 6305330090 |
| Production Capacity | 1000000 Pieces/Month |
![]() | ![]() | ![]() |
Application
The Kraft Paper Valve Bag is specifically engineered for efficient and dust-free packaging of cement and other powdered materials. It features a precision valve system that ensures clean filling and secure containment.
Constructed from multi-ply high-strength kraft paper, this bag offers exceptional burst resistance and stacking stability. The robust laminated structure provides reliable protection against moisture and handling stress during transportation and storage.
With its customized printing surface for vibrant branding and anti-slip coating for enhanced safety, the Kraft Paper Valve Bag delivers both optimal product protection and outstanding market visibility.
12Landscape Fabric 100GSM Weed Barrier Weed Mat High Strength Water Permeable Garden Use