Basic Info.
| Model NO. | dafeng |
| Processing Type | Casting |
| Transparency | Transparent |
| Feature | Moisture Proof |
| Hardness | Soft |
| Length | 50-5000m |
| Thickness | 7-30mic |
| Width | 300/350/400/450/500/600/900/1000/1500mm |
| Transport Package | Carton or Pallet |
| Specification | Customizable |
| Trademark | DafengPackage |
| Origin | China |
| HS Code | 392010909 |
| Production Capacity | 100tons/Month |
Product Description
Basic Info.
| Model NO. | dafeng |
| Processing Type | Casting |
| Transparency | Transparent |
| Feature | Moisture Proof |
| Hardness | Soft |
| Transport Package | Carton/Pallet Packing |
| Specification | Customizable |
| Trademark | DafengPackage |
| Origin | China |
| HS Code | 392010909 |
| Production Capacity | 100tons/Month |
Product Description
Basic Info.
| Model NO. | dafeng |
| Processing Type | Blow Molding |
| Transparency | Transparent |
| Feature | Moisture Proof |
| Hardness | Soft |
| Color | Transparent, Black, Red, Blue, Green, etc |
| Width | From 5cm to 150cm |
| Length | as Clients′ Requirement |
| Application | Pallet and Carton Packing, Moving, Shipping |
| Stretching Ability | >250% |
| Transport Package | 1/4/6 Rolls Per Carton, Bulk Cargo or Pallet Cargo |
| Specification | 18 inch * 1500 feet * 80 gauge/customized |
| Trademark | DafengPackage |
| Origin | China |
| HS Code | 3920109090 |
| Production Capacity | 1000tons/M |
Product Description
Basic Info.
| Model NO. | stretch film |
| Processing Type | Casting |
| Transparency | Transparent |
| Feature | Moisture Proof |
| Hardness | Soft |
| Thickness | From 8mic(32gauge) to 50mic(200gauge) |
| Width | From 5cm to 150cm |
| Length | as Clients′ Requirement |
| Size | Thickness*Width*Length |
| Color | Transparent, Black, Red, Blue, Green, etc |
| Package | 1/4/6 Rolls Per Carton, Bulk Cargo or Pallet Cargo |
| Stretching Ability | >250% |
| Application | Pallet and Carton Packing, Moving, Shipping |
| Transport Package | Carton/Pallet Packing |
| Specification | 18 inch * 1500 feet * 80 gauge |
| Trademark | Dafeng film |
| Origin | China |
| HS Code | 3920109090 |
| Production Capacity | 1000tons/Month |
Product Description
Factory Film Stretch Shrink Wrap/Plastic Film/Stretch Film for pallet wrapping
· Excellent for Pallet Wrap, Moving, and Packing
· Easy to tear and sticks to itself
· Fast and Reliable Service
· Saving cost and delivery just-in-time
Stretch film popupar/common sizes
Item | Thickness | Width | Length | Package | Ultimate Elongation |
Hand Stretch film | 80ga | 500mm | 1000feet | 4 rolls /ctn | 250%--350% |
Hand Stretch film | 60ga | 500mm | 1500feet | 6 rolls/ctn | 200%--350% |
Hand Stretch film | 70ga | 500mm | 1000feet | 8 rolls /ctn | 270%--380% |
Machine Stretch film | 90ga | 500mm | 8000feet | 1roll /ctn | 300%--430% |
Hand Stretch film | 55ga | 450mm | 1500feet | 6 rolls/ctn | 250%--320% |
Hand Stretch film | 40ga | 450mm | 2000feet | 8 rolls/ctn | 250%--320% |
Hand Stretch film | 51ga | 400mm | 1800feet | 6 rolls /ctn | 250%--320% |
![]() | ![]() | ![]() |
Application:
Stretch Film
Cost-effective and reliable stretch film for securing pallet loads across logistics, warehousing, and transportation applications.
Our premium stretch film delivers superior performance through high-grade polymer materials engineered for exceptional strength and elasticity.
The multi-layer casting technology creates a durable, self-adhering film that provides excellent load stability and puncture resistance. Its superior cling properties ensure tight wrapping that maintains integrity during handling and transit.
This professional-grade packaging solution offers outstanding value — delivering secure palletization at competitive prices while adapting seamlessly to various packaging equipment and manual application methods.
FAQ
Q:Are you a manufacturer factory or just a trading company?
A: We are a manufacturer factory of pp woven package, and we produce pp woven bag from 1995.
Q: Can I get a free sample?
A: None customized Sample is free of charge; you only have to bear the mailing cost. Customized Sample will require some cost, which would be refunded along with first order.
Q: Do you accept the small trail order?
A:Of course, we accept the small order .
Q: What is your general delivery time?
A: General 30 days for customized size for one container, but the complex bags will depend on the date of the payment and designs.
Q: Can you accept OEM & ODM
A: Yes.
Q: What is the payment terms?
A: T/T 30% deposit , and the balance paid against B/L and commercial invoice, L/C at sight.